Quantcast
Channel: VALSTYBINĖ TERITORIJŲ PLANAVIMO IR STATYBOS INSPEKCIJA prie Aplinkos ministerijos
Viewing all 403 articles
Browse latest View live

Aktualijų apžvalga 2013-11-11 – 2013-11-22

$
0
0

Reidai, išaiškintos savavališkos statybos

Organizuotas reidas galimoms neteisėtoms statyboms išaiškinti Zarasuose, Turmanto sen. Iš patikrintų 4 objektų, trijuose rasti pažeidimai. Statytojams ir žemės savininkui išsiųsti kvietimai atvykti į Inspekciją ir pateikti su statybomis susijusius dokumentus.

Pagal skundą buvo patikrinta galimai neteisėtai pastatyta pirtis ir lieptas (terasa) prie kūdros valstybinėje žemėje SB "Rapsas" , Vilkiškių k., Vilniaus rajone. Patikrinus Nekilnojamojo turto centrinio duomenų banko išrašo duomenis ir žemės sklypo planą nustatyta, kad pirtis (I gr. nesudėtingas statinys) yra teisiškai registruota ir pastatyta statytojui nuosavybės teise priklausančiame kadastriniais matavimais suformuotame žemės sklype, o dalis medinio liepto (I gr. nesudėtingas statinys) patenka  į valstybinę žemę. Dėl liepto statytojui surašytas savavališkos statybos aktas reikalavimas pašalinti savavališkos statybos padarinius.

Reido Alytaus mieste metu nustatyta, kad pilietis V. M. stato gyvenamąjį namą Krivulės g., Alytaus m., be statybą leidžiančio dokumento, statytojui surašytas savavališkos statybos aktas. O gyventoja V. N. Stoties g., Alytaus m., statydama gyvenamąjį namą pažeidžia esminius projekto sprendinius, dėl ko taip pat surašytas savavališkos statybos aktas.

Lazdijų rajono gyventojams K. Š. ir E. R. už lieptų Paveisininkų k., statybą be statybą leidžiančių dokumentų surašyti savavališkos stybos aktai.

Savavališkos stybos aktai taip pat surašyti Varėnos rajono gyventojams: D. Š. už lauko židinio Čižiūnų kaime (kultūros paveldo vietovė) statybą; B. B. už paviljono, Sporto g., Varėnos m., statybą nukrypstant nuo esminių statinio projekto sprendinių.

Nustatyta gyvenamojo namo Alytaus k., Alytaus r., savavališka rekonstrukcija, V. S. surašytas savavališkos statybos aktas.

 

Statybos (statybos dalyvių veiklos) patikrinimai

Atliktas dviejų modernizuojamų daugiabučių namų statybos patikrinimas Žemaitijos g. 15 ir Žemaitijos g. 32, Mažeikių mieste. Pažeidimų nenustatyta.

Patikrinta viešbučio–svečių namų Stumbrų g. 26, Vilniuje, (buvusi "Pergalės" teritorija) statyba. Šiuo metu yra vykdomi senų pastatų griovimo darbai, bei baigiami viešbučio–svečių I ir II korpusų nulinio ciklo darbai. Darbai vykdomi pagal projektą, kurio pagrindu išduotas leidimas statyti.

Atliktas planinis rekonstruojamo Jurbarko miesto stadiono, pagal ankstesnį reglamentavimą priskirtino ypatingiems statiniams, statybos patikrinimas. Pažeidimų nenustatyta. Taip pat patikrinta šį statybos objektą prižiūrinčio techninio prižiūrėtojo V. B. veikla. Jo veikloje trūkumų taip pat nerasta.

 

Statybos užbaigimas

Lazdijų rajono savivaldybės administracijai išduoti du jos vykdytų statybų užbaigimo aktai: rekonstruotos Lazdijų meno mokyklos Nepriklausomybės a. ir Lazdijų miesto Turistų–Dariaus ir Girėno gatvių sankryžos.

Statytojas VšĮ sanatorija ,,Belorus“ baigė vandens gydyklų pastato kapitalinį remontą ir purvo skyriaus priestato Maironio g. 2, Druskininkuose, statybą.

Surašytas gamybinio pastato (ypatingas statinys, bendras plotas – 2378 kv. m) Neravų k., Druskininkų sav., statybos užbaigimo aktas.

Marijampolės skyriaus pareigūnai pasirašė Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos rekonstruoto valstybinės reikšmės kelio Kiduliai-Gelgaudiškis-Gerdžiūnai statybos užbaigimo aktą.

Išduotas Jankų kaimo pagrindinės mokyklos pastato Mokyklos g. 3, Jankų k., Kazlų Rūdos savivaldybėje, atnaujinimo (modernizavimo) statybos užbaigimo aktas. Buvo atlikti pastato fasado, cokolio šiltinimo ir naujos nuogrindos įrengimo darbai. Užsakovas – Kazlų Rūdos savivaldybės administracija.

Telšių skyrius išdavė statybos užbaigimo aktus rekonstravus  Renavo dvaro svirną ir  sandėlį  Renavo k., Mažeikių r. (ypatingi statiniai, kultūros paveldo objektai); kaimo turizmo pastatą Jogaudų k., Plungės r.;  Šateikių kultūros centro Aleksandravo filialo kultūros centro pastato pritaikymo bendruomenės poreikiams statybos darbus Aleksandravo k., Plungės r.

 

Administracinių teisės pažeidimų protokolai, paskirtos baudos

V. M. už savavališką gyvenamojo namo Krivulės g., Alytaus m., statybą surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas. Administracinė byla perduota nagrinėti Alytaus rajono apylinkės teismui.

S. L. už savavališką tvoros Nemunaičio mst., Alytaus r., rekonstrukciją surašytas administracinis nurodymas, skirta 100 Lt bauda.

A. N. už savavališką atraminės sienutės Giluičio k., Alytaus r., statybą surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas su administraciniu nurodymu. Skirta 250 Lt bauda, kuri jau sumokėta.

Surašyti 2 administracinių teisės pažeidimų protokolai (UAB „Pagėgių komunalininkas“ atstovui ir TEO LT atstovui) už teisės aktuose nustatytu laiku neišduotas planavimo sąlygas teritorijų planavimo dokumentams rengti. Bylos dėl nuobaudų skyrimo perduotos nagrinėti teismui.

Zarasuose A. A. surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas fiziniam asmeniui ir administracinis nurodymas už neesminius projekto sprendinių pažeidimus,  paskirta ir sumokėta 50 Lt bauda.

 


Užderėjus katilinių projektų – dėmesys jų teisėtumui

$
0
0

        Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Inspekcija) jau skelbė, kad lapkričio viduryje kreipėsi į teismą dėl leidimo statyti regioninę komunalinių atliekų deginimo gamyklą Vilniuje panaikinimo. Gamykla suprojektuota neparengus teritorijų planavimo dokumento, kuriuo būtų nustatyti privalomieji teritorijos tvarkymo ir naudojimo režimo reikalavimai ir  sanitarinės apsaugos zonos ribos. Inspekcijos prašymą taikyti reikalavimo užtikrinimo priemonę Vilniaus apygardos administracinis teismas pripažino pagrįstu, priimdamas nutartį – sustabdyti statybos leidimo galiojimą iki teismo sprendimo šioje byloje įsiteisėjimo.

        Kitai įmonei Vilniaus savivaldybės administracijos išduotas leidimas suteikė teisę statyti 12 naujų statinių prie Gariūnų esančiame sklype. Projekte, kuriam įgyvendinti išduotas leidimas, suprojektuota ir pradėta statyti biomase kūrenama katilinė. Inspekcijai patikrinus leidimo teisėtumą, taip pat nustatyta reikšmingų pažeidimų. Ir šiuo atveju nepateiktas galiojantis teritorijų planavimo dokumentas, kuriame būtų reglamentuotas leistinas statinių aukštis, sklypo užstatymo tankumas ir intensyvumas, nenustatytos sanitarinės apsaugos zonos ribos teritorijų planavimo dokumentu, kaip to reikalauja teisės aktai. Inspekcija rengia ieškinį teismui dėl statybos leidimo panaikinimo ir statybos padarinių šalinimo.

        „Inspekciją pasiekus informacijai, kad dar viena bendrovė siekia įgyvendinti atliekų deginimo gamyklos statybos projektą, laikydamiesi principo visiems ūkio subjektams vienodai taikyti privalomus teisės aktų reikalavimus, paprašėme Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atsakyti, ar yra pradėtas teritorijų planavimo procesas, kokios procedūros iki šios dienos atliktos, kokioje stadijoje yra poveikio aplinkai ir visuomenės sveikatai vertinimo procedūros. Jau gavome atsakymą ir nagrinėjame dokumentų bei atliktų veiksmų teisėtumą“, – teigia Inspekcijos viršininkė Laura Nalivaikienė.

        Inspekcija, vykdydama jai priskirtas valstybinės priežiūros funkcijas, visais atvejais reaguoja į viešai paskleistą informaciją ir asmenų pranešimus ar skundus apie galbūt neteisėtus veiksmus teritorijų planavimo ir statybos srityse ir pagal kompetenciją atlieka dokumentų ir procedūrų patikrinimus. Nustačiusi neteisėtai priimtų administracinių sprendimų atvejus, dėl jų panaikinimo kreipiasi į šiuos sprendimus priėmusius subjektus arba į teismą.

        „Siekiame vieno tikslo – kad visos statybos būtų vykdomos teisėtai, o planuojamos ūkinės veiklos poveikis būtų įvertintas dar projektavimo stadijoje ir ją pradėjus nebūtų neigiamos įtakos aplinkai ir žmonėms“, – pridūrė Inspekcijos viršininkė.

Statinys negali būti paliktas be priežiūros

$
0
0

       Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Inspekcija) statybos valstybinę priežiūrą vykdo tol, kol vykdoma statinio statyba.

       Statinio statybos metu Inspekcija gali įpareigoti statytoją pakeisti statinio projektą ar pašalinti kitus trūkumus, susijusius su projektine dokumentacija, atlikti reikalingus statybos darbus, kad statinys atitiktų projekto sprendinius. Dalyvaudami statybos užbaigimo procedūrose Inspekcijos pareigūnai taip pat tikrina pastatyto statinio atitiktį projektui ir, tik nesant nukrypimų nuo projektinių sprendinių, pasirašo statybos užbaigimo aktą ar patvirtina statytojo pateiktą deklaraciją apie statinio statybos užbaigimą.

       Užbaigto statyti statinio būkle toliau turi rūpintis jo naudotojas. Jis privalo laikytis normatyviniuose statybos techniniuose dokumentuose ar normatyviniuose statinio saugos ir paskirties dokumentuose nustatytų statinio naudojimo ir priežiūros reikalavimų, kad būtų išlaikytos reglamentuotos statinio (jo dalių, inžinerinių sistemų) savybės. Dėl to įstatymai numato prievolę statinio naudotojui   organizuoti statinio techninę priežiūrą, kurią tinkamai atliekant būtų išvengta jo griūties, o jai įvykus arba įvykus stichinėms nelaimėms, išvengta papildomų padarinių ir nuostolių.

       Techninės priežiūros taisyklės, kvalifikaciniai reikalavimai statinių techniniams prižiūrėtojams, statinių techninės priežiūros dokumentų formos, jų pildymo ir saugojimo tvarka nustatyta specialiame statybos techniniame reglamente.

       Statinio techninis prižiūrėtojas, atlikdamas savo pareigas, privalo stebėti, kad statinys ir jo konstrukcijos būtų naudojami nepažeidžiant projektų, statybos bei eksploatavimo normų, laiku pastebėti, teisingai įvertinti ir organizuoti atsiradusių statybinių konstrukcijų defektų likvidavimą.

       Ar tinkamai vykdoma gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų techninė priežiūra, kontroliuoja naudojimo priežiūrą vykdančios savivaldybių administracijos. Visų daugiabučių gyvenamųjų namų ir ypatingų statinių  patikras savivaldybių administracijos turi  atlikti ne rečiau kaip vieną kartą per metus, kitų statinių – priklausomai nuo turimų duomenų ar informacijos apie statinio techninę būklę ir įstatymų bei kitų teisės aktų reikalavimų laikymąsi naudojant šį statinį.

       Neretai patiems statinių naudotojams, nepaisant vykdomos techninės priežiūros, kyla abejonių dėl statinio naudojimo saugumo ir jie kreipiasi į Inspekciją dėl statinių techninės būklės įvertinimo. Tačiau Inspekcija pagal jai priskirtą kompetenciją neatlieka nei statomų, nei pastatytų ir naudojamų pastatų ekspertizės. Statinių projektų ir statinių ekspertizę gali atlikti tik šiai veiklai atestuotos įmonės.

Statybų priežiūra lapkričio mėnesį

$
0
0

Iki 2013 m. gruodžio 1 d. išduoti 202 leidimai modernizuoti (atnaujinti) daugiabučius gyvenamuosius namus. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Inspekcija) patikrino 147 leidimų teisėtumą. Užbaigus 63 namų modernizavimo darbus, pasirašyti statybos užbaigimo aktai. Statybos darbai šiuo metu vykdomi 155 modernizuojamuose daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose, iš jų 145 Inspekcija jau patikrino vietoje.

Lapkričio mėnesį Inspekcija iš viso patikrino 22 statinių statybos techninių prižiūrėtojų veiklą ir  jų prižiūrimų 32 statinių statybą.

Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrius patikrino 6 statybos techninių prižiūrėtojų veiklą ir jų prižiūrimus 7 modernizuojamus pastatus, iš kurių 6 – modernizuojami daugiabučiai gyvenamieji namai. Nustatyta, kad 3 daugiabučių  modernizavimo darbai vykdomi pažeidžiant teisės aktų reikalavimus: pažeidžiami projekto sprendiniai, statybos darbų žurnalai pildomi nesilakant teisės aktų nustatytos tvarkos. Mokyklos modernizavimo darbai atliekami taip pat pažeidžiant teisės aktų reikalavimus (statybos darbų žurnalas nepildomas kasdien, rangovas nepateikė techniniam prižiūrėtojui patvirtintų taisyklių, kuriose nustatyta modernizavimo darbų atlikimo tvarka, prie statybvietės neįrengtas stendas su informacija apie statinį, pasibaigęs rangovo ir statybos techninio prižiūrėtojo civilinės atsakomybės privalomasis draudimas). Kai kuriems statybos dalyviams jau pateikti reikalavimai pašalinti nustatytus trūkumus ir skirtos administracinės nuobaudos: rangovui – 100 Lt, statybos darbų vadovui – 250 Lt, techniniam prižiūrėtojui – 1000 Lt. Informacija apie pažeidimus pateikta SPSC. Kiti iškviesti į skyrių dėl administracinių teisės pažeidimų protokolų surašymo.

Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus pareigūnai trijų statinių statytojams už tai, kad nebuvo nustatyta tvarka Inspekcijai pateikta informacija apie statybos vadovo pasamdymą, nebuvo įrengtas informacinis stendas, neatliktos laikančiųjų konstrukcijų kontrolinės geodezinės nuotraukos, surašė reikalavimus pašalinti nurodytus trūkumus. Taip pat dėl minėtų trūkumų ir statybos techninio reglamento STR 1.09.05:2002 „Statinio statybos techninė priežiūra“ nuostatų nesilaikymo surašytas reikalavimas, administracinio teisės pažeidimo protokolas ir skirta 250 Lt bauda šių statinių statybą prižiūrinčiam techniniam prižiūrėtojui.

Pranešimas žiniasklaidai apie korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą

$
0
0

Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos (Inspekcija) 2013 m. III ketvirtį atlikus korupcijos pasireiškimo tikimybės vertinimą, nepakito ankstesnė nuostata, kad Inspekcijos veikla priskiriama prie veiklos sričių, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė pagal tris Korupcijos prevencijos įstatyme nurodytus kriterijus: pagrindinės funkcijos yra kontrolės ar priežiūros vykdymas; veikla yra susijusi su leidimų, nuolaidų, lengvatų ir kitokių papildomų teisių suteikimu ar apribojimu; daugiausia priimami sprendimai, kuriems nereikia kitos valstybės ar savivaldybės įstaigos pritarimo.

Dėl to Inspekcija kasmet pasitvirtinta ir įgyvendina Korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo priemonių planą. Numatytos priemonės sudaro galimybes asmenims informuoti Inspekcijos vadovybę apie darbuotojų neteisėtus veiksmus ar neveikimą, netinkamą pareigų vykdymą, piktnaudžiavimą suteiktomis galiomis ar apie veiksmus, susijusius su korupcija. Nuolat veikia ,,Karštoji linija“, kuri skatina asmenis atvirai arba anonimiškai pranešti apie galimus korupcinius pažeidimus Inspekcijos veikloje.

Ūkio subjektams sudaryta galimybė elektroniniu būdu pateikti nuomonę apie Inspekcijos veiklą, užpildant elektroninę anketą Inspekcijos interneto svetainėje. Anketoje galima nurodyti Inspekcijos padalinius, kuriuose jie susidūrė su korupcija, konkrečius galbūt korupcinio pobūdžio veiką vykdžiusius darbuotojus ir situacijas bei aplinkybes, kuriomis respondentai susidūrė su korupcija.

Anoniminė elektroninė dėžutė asmenų pranešimams apie galimus Inspekcijos vykdomų viešųjų pirkimų procedūrų pažeidimus įdiegta ir Inspekcijos interneto svetainės skiltyje ,,Viešieji pirkimai“.

Apie kolegų galbūt korupcinio pobūdžio veiksmus, kitus neteisėtus veiksmus ar neveikimą, netinkamą pareigų atlikimą, piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi Inspekcijos darbuotojai anonimiškai gali pranešti naudodamiesi vidinėje Inspekcijos interneto svetainėje esančia anonimine elektronine dėžute.

Inspekcija, siekdama užtikrinti skaidresnį administracinių paslaugų teikimą, vykdo projektus „Viešųjų paslaugų teikimo teritorijų planavimo dokumentams rengti ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinės sistemos sukūrimas“, „Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų registravimo paslaugų plėtra“ ir ,,Lietuvos Respublikos statybos leidimų išdavimo ir statybos valstybinės priežiūros informacinės sistemos „Infostatyba“ plėtra“. Įgyvendinus projektus, tikimasi skaidraus ir efektyvaus teritorijų planavimo proceso, statybą leidžiančių dokumentų išdavimo ir statybos valstybinės priežiūros valdymo. Bus užtikrinta patogi prieiga prie reikiamos informacijos visiems teritorijų planavimo proceso dalyviams, valstybės institucijų pareigūnų priimtų sprendimų kontrolė, greitesnis ir paprastesnis sprendimų priėmimas, dokumentų rengimas ir išdavimas, operatyvus apsikeitimas duomenimis su kitomis šalies informacinėmis sistemomis bei registrais.

Inspekcija baigia kurti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos veiklos ir statybos valstybinės priežiūros vykdymo rizikos valdymo dokumentacijos parengimo ir rizikos valdymo informacinę sistemą. Naudojantis šia sistema bus vykdoma tikrintinų objektų – statinių ir statybos dalyvių – atranka. Sudarant tikrintinų objektų sąrašus bus eliminuotas žmogiškasis faktorius.

Inspekcijoje vykdomos ir kitos korupcijos prevencijos priemonės – perskirstomos statybos valstybinę priežiūrą atliekančių pareigūnų veiklos teritorijos, vykdomas Inspekcijos darbuotojų antikorupcinis švietimas. Š. m. spalio 17–18 d. vykusiame Inspekcijos darbuotojų seminare patirtimi korupcijos prevencijos klausimais dalijosi Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Imuniteto valdybos viršininkas Donatas Malaškevičius ir Specialiųjų tyrimų tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus specialistė Jurgita Razmytė.

Modernizavimas – statybos valstybinės priežiūros taikiklyje

$
0
0

* Iki 2014 m. sausio 1 d. savivaldybių administracijos išdavė 341 leidimą atnaujinti (modernizuoti) daugiabučius gyvenamuosius namus.

* Pasirinktinai patikrinus 233 leidimų teisėtumą, pažeidimų nenustatyta.

* 2012 metais darbai buvo vykdomi 32, 2013 metais – 166 modernizuojamuose namuose.

* 141 modernizuoto daugiabučio statyba pripažinta užbaigta, tinkamai įgyvendinus projektų sprendinius.

* 2013 metais patikrinti visi modernizuojami daugiabučiai namai.

 

       Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Inspekcija), atsižvelgdama į atnaujinimo (modernizavimo) darbų kokybės svarbą siekiant padidinti namų energinį efektyvumą, ypatingą dėmesį skyrė statinio statybos techninių prižiūrėtojų veiklos patikrinimams. Techninis prižiūrėtojas privalo kontroliuoti, ar darbai atliekami pagal statinio projektą, įstatymų, kitų teisės aktų, taip pat normatyvinių statybos techninių dokumentų, normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų reikalavimus.

       Naudojant specialius kontrolinius klausimynus 2013 metais iš viso patikrinta 101 statybos techninio prižiūrėtojo veikla. Taip pat techninės priežiūros aspektai tikrinami ir atliekant kitus statybų patikrinimus. Patikrinimų rezultatai parodė, kad ir daugiabučių namų modernizavimo darbus prižiūrintys techniniai prižiūrėtojai ne visada tinkamai atlieka savo pareigas. Dažniausiai pasitaikantys trūkumai nėra esminiai teisės aktų reikalavimų pažeidimai, už kuriuos būtų taikoma Administracinių teisės pažeidimų kodekso numatyta atsakomybė. Inspekcijos pareigūnams pareikalavus, tokie trūkumai nedelsiant pašalinami. Tačiau devyniems modernizuojamų namų statybos dalyviams surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai ir paskirta baudų už 4400 litų, dėl aštuonių iš jų veiklos įvertinimo kreiptasi į Statybos produkcijos sertifikavimo centrą.

       „Siekti, kad atnaujinamų (modernizuojamų) pastatų statyba būtų vykdoma teisės aktų nustatyta tvarka, – ir 2014 metais išlieka Inspekcijos veiklos prioritetu. Organizuosime patikras statybvietėse be išankstinio perspėjimo, patikrinimai bus orientuoti į statybos produktų ir statybos darbų technologijos atitiktį statinio projektui. Pasinaudojus Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama, numatyta kelti ir Inspekcijos darbuotojų kvalifikaciją. Patikrinimai turi būti atliekami ne formaliai užpildant atitinkamus dokumentus, o iš esmės, profesionaliai nustatant darbų ir produktų kokybės trūkumus ir taikant efektyvias šių trūkumų pašalinimo priemones“, – pabrėžia Inspekcijos viršininkė Laura Nalivaikienė.

Kokybiška ir saugi renovacija: patikrinimų neišvengs nei vienas renovuojamas namas

$
0
0

Šie metai – išskirtiniai numatytų renovuoti daugiabučių namų gausa. Siekdamos, kad visi darbai būtų atlikti kokybiškai ir saugiai, savo pajėgas suvienijo Aplinkos ministerija, Valstybės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) ir Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Bus patikrintas kiekvienas renovuojamas namas bei imtasi visų priemonių, kad būtų užtikrinta tinkama darbuotojų sauga ir sveikata.

„Statybų sektorius pasižymi dideliu darbų saugos pažeidimų ir nelaimingų atsitikimų darbe skaičiumi. Pati renovacijos programa jau yra didelis iššūkis, bet neketiname sustoti – darbų kokybė ir darbuotojų saugumas privalo likti pirmoje vietoje“, – sako aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.

Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, kasmet darbe sunkiai susižaloja ir žūsta apie 200 darbuotojų, daugelis jų – statybų sektoriuje. Čia taip pat nustatoma ir daugiausia tiek darbo teisės, tiek darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimų.

„Pirmenybę tikrai teiksime prevencijai, bet pradėjus tikrinimus nuolaidos nebus taikomos. Renovacijos mastai išties ketina būti dideli, bet esame pasiruošę patikrinti visus iki vieno objektus. Šioje programoje darbuotojų saugumas yra ne tik sėkmingo įmonių verslo garantija, bet ir valstybės siekis“, – sako vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Vilius Mačiulaitis.

VTPSI ir VDI ketina artimiausiu metu pradėti rengti seminarus visiems renovacijos darbų konkursus laimėjusiems rangovams. Aplinkos ministerija pasirūpins, kad visi renovacijos rangovai sudalyvautų mokymuose ir dar iki prasidedant masiniams renovacijos darbams užtikrintų, kad jų darbo organizavimo metodai atitinka visus reikalavimus.

Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo skyrius
2014-01-27

Kvalifikuotos konsultacijos – mažiau pažeidimų

$
0
0

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Inspekcija) nuosekliai siekia įtvirtinti vienodą ir kokybišką konsultavimą. Kad tai tikrai reikalinga ir naudinga, aiškėja išanalizavus Inspekcijos veiklos rezultatus.

Inspekcijai tapus aktyvia statybos dalyvių konsultante ir patarėja, stebima ryški statybą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimų mažėjimo tendencija: jeigu 2012 metais, nuo kurių vidurio Inspekcija įdiegė bendrojo konsultavimo telefonu paslaugą ir galimybę elektroniniu būdu teikti paklausimus, nustatytų pažeidimų skaičius, lyginant su 2010 metais, sumažėjo 36 proc., tai 2013 metais – jau 51 proc.

Vis daugiau gyventojų supranta konsultavimosi naudą ir aktyviai naudojasi galimybe išsiaiškinti teisės aktų reikalavimus prieš įgyvendindami su statybomis susijusius sumanymus.

Konsultacijos teikiamos raštu, telefonu, elektroniniu paštu ir atvykus į Inspekciją. Iš viso 2013 metais suteiktos 10588 konsultacijos: interesantams pateikta 516 patvirtintų rašytinių konsultacijų, 839 asmenims į elektroniniu būdu pateiktus paklausimus atsakyta elektroniniu paštu, 104 kartus konsultuota tiesiogiai Inspekcijoje ir 9129 konsultacijos suteiktos telefonu.

Gautų paklausimų analizė pagal atskiras temas parodė, kad tiek 2012, tiek ir 2013 metais daugiausia neaiškumų žmonėms kilo dėl įvairių statinių statybos užbaigimo procedūrų. Siekdama kai kurias procedūras supaprastinti ar aiškiau išdėstyti reikalavimus, Inspekcija teikė Aplinkos ministerijai statybos techninio reglamento pakeitimo projektą. Šis pakeitimas patvirtintas ir jau galioja.

2013 metų viduryje Inspekcijai paskelbus priminimą statytojams apie jų pareigą paskirti (pasamdyti) rangovą ir pagrindinių statybos sričių vadovus, žymiai padaugėjo paklausimų šia tema. Pasikonsultavę ir atlikę privalomus veiksmus, statytojai išvengė sankcijų už šio reikalavimo nevykdymą.

Aktuali paklausimų tema buvo ir statybą leidžiančių dokumentų išdavimas. Inspekcijos konsultantų pagalba išsiaiškinę konkrečiu atveju taikytinas teisės aktų nuostatas, statytojai laiku pasirūpino reikalingais dokumentais.

Savavališkos statybos atvejų mažėjimą vertiname kaip laiku suteiktų konsultacijų pasekmę: 2011 metais nustatyta 841 savavališka statyba, 2012 metais – 717 (lyginant su 2011 m. sumažėjo 15 proc.), o 2013 metais – 618 (lyginant su 2012 m. sumažėjo 16 proc.). Taip pat nemažai statytojų, gavę kompetentingą Inspekcijos specialistų konsultaciją, pasinaudojo įstatymo numatyta galimybe ne nugriauti, o įteisinti savavališkai pastatytus statinius.

Pagal dažnumą toliau rikiuojasi klausimai dėl pažymos apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių išdavimo, statinių pagal naudojimo paskirtį klasifikavimo, statybos rūšies nustatymo, pastato ar patalpos paskirties keitimo procedūrų ir kitomis statybų temomis. Mažiausiai paklausimų sulaukta teritorijų planavimo klausimais.

Stebėdama akivaizdžią konsultavimo naudą, Inspekcija šiai veiklai ir 2014 metais skirs ypatingą dėmesį, konsultacijas aktualiausiais klausimais papildydama informaciniais straipsniais spaudoje, parengdama atmintines statytojams atskiromis statybų temomis. Suplanuotos ir Inspekcijos specialistų tikslinės, konsultavimui skirtos išvykos į statybvietes, kai patikrinimų metu nustačius pažeidimų nebus taikomos poveikio priemonės, o tik suteikiama informacija apie teisės aktų reikalavimus ir metodinė pagalba siekiant juos įgyvendinti. Taip pat numatyta šalies regionuose organizuoti specialius konsultacinius seminarus daugiabučių namų modernizavimo proceso dalyviams.

Primename, kad su patvirtintomis rašytinėmis konsultacijomis statinių statybos ar teritorijų planavimo temomis galima susipažinti Inspekcijos interneto svetainės www.vtpsi.lt rubrikoje „Konsultacijos“. Neradus atsakymo į rūpimą klausimą, konsultaciją galima gauti telefonu (8 5)  207 3333 arba užpildžius elektroninę paklausimo formą.

Siekdami gerinti paslaugos kokybę, prašome asmenų aktyviau reikšti savo nuomonę apie gautą konsultaciją ir teikti pasiūlymus dėl šios paslaugos gerinimo, užpildant minėtos rubrikos skiltyje „Nuomonė apie konsultacijos kokybę“ esančią anketą.


Patikrinimo rezultatai nenuvylė

$
0
0

     Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (Inspekcija) pareigūnai, kartu su Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) atstovais pradėję bendrus modernizuojamų namų patikrinimus, šią savaitę patikrino du Rinktinės gatvėje, Vilniuje, esančius daugiabučius namus, kurių atnaujinimo darbai šiuo metu vykdomi.

     Surašyti Inspekcijos atliekamų patikrinimų rezultatams fiksuoti naudojami, specialiai modernizuojamų namų patikrinimams skirti patikrinimo aktai (kontroliniai klausimynai). Džiugu, kad šiuose klausimynuose teko žymėti tik teigiamus rezultatus – darbai vykdomi pagal projekto sprendinius ir nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų. Statybos techniniam prižiūrėtojui pareikštos tik kelios pastabos dėl nereikšmingų statybos vykdymo dokumentų pildymo netikslumų.  

     Patikrinimą atlikusio Inspekcijos Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiojo specialisto Ramūno Šablausko nuomone, statybos darbų kokybei užtikrinti labai svarbi ir projekto kokybė, sprendinių detalumas. Šių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektai būtent tuo ir skiriasi nuo kitų analogiškų projektų. Statybininkams nereikia sukti galvos ir priimti savo sprendimų (deja, ne visada pačių geriausių) dėl vieno ar kito mazgo.

     Aplinkos ministerijos inicijuoti patikrinimai, siekiant užtikrinti ne tik kokybišką bet ir saugų modernizavimo procesą, bus atliekami visų modernizuojamų daugiabučių namų statybvietėse.

Skundų statistika ir analizė

$
0
0

     Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Inspekcija) 2013 metais gavo 4517 skundų ir pranešimų, susijusių su statybos (4036 skundai) ir teritorijų planavimo (481 skundas) sritimis. Inspekcijos specialistams juos išnagrinėjus, tik maždaug kas dešimtas skundas pripažintas pagrįstu – nustatyti pažeidimai atitinkamai 389 ir 54 atvejais.

     Lyginant 2013 m. ir 2012 m. skundų statistiką, ryškių pokyčių nematyti. Tiek iš viso gautų, tiek pagrįstų skundų skaičiai labai panašūs. Beveik nesikeičia ir skundžiami veiksmai: statyba vykdoma be privalomojo statybą leidžiančio dokumento, nesilaikoma minimalių atstumų iki sklypo ribų, statybos darbų vykdymas neturint sklypo ar statinio bendraturčių sutikimų, inžinerinių statinių statyba valstybinėje žemėje, teritorijų planavimo viešumo užtikrinimo procedūrų neatitiktis teisės aktų reikalavimams ir kt.

     Atskirai panagrinėjus Inspekcijos „Karštąja linija“ gautus skundus, nustatyti šie faktai: gauti 282 garsiniai pranešimai, 392 pranešimai elektroniniu paštu, po 3 faksu ir raštu. Iš 680 gautų pranešimų 88 nenagrinėti dėl suėjusio senaties termino, 97 persiųsti nagrinėti pagal kompetenciją kitoms institucijoms, 173 nagrinėjimas tęsiamas šiais metais. Trečdalyje 2013 metais išnagrinėtų pranešimų nurodyti pažeidimai pasitvirtino, iš jų 80 proc. atvejų užfiksuota savavališka statyba. Tačiau dėl korupcijos skundžiamų pareigūnų veiksmuose, atlikus tarnybinius patikrinimus, korupcijos požymių nenustatyta.

     2013 metais gauta 219 fizinių ir juridinių asmenų skundų ir pranešimų dėl Inspekcijos teritorinių padalinių pareigūnų veiksmų: 207 skundai, susiję su statyba, 12 skundų, susijusių su teritorijų planavimu (pagrįstais pripažinti atitinkamai 26 ir 1). Juos išnagrinėjus, paaiškėjo tokie pagrindiniai Inspekcijos pareigūnų darbo trūkumai kaip skirtingais atvejais nevienodas teisės aktų nuostatų traktavimas, veiksmų atlikimo ar administracinių sprendimų priėmimo terminų nesilaikymas.

     Dėl Inspekcijos pareigūnams nagrinėjant gautus skundus pažeistų jų nagrinėjimo terminų ir neišsamių atsakymų į pareiškėjų klausimus 15 asmenų kreipėsi į Seimo kontrolierius, kurie devynis iš pateiktų skundų pripažino pagrįstais. Atsižvelgiant į išvadas, Inspekcijos viršininko sprendimu pradedami Inspekcijos darbuotojų tarnybinių nusižengimų ar darbo drausmės pažeidimų tyrimai ir skiriamos tarnybinės ar drausminės nuobaudos. Siekiant išvengti tokio pobūdžio pažeidimų, organizuojami seminarai, kurių metu Inspekcijos darbuotojams aiškinamos teisės aktų nuostatos ir jų taikymo niuansai, keliama teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą vykdančių pareigūnų kvalifikacija.

Likviduota dar viena savavališka statyba

$
0
0

  Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija), vykdydama teismo sprendimą, organizavo savavališkos statybos SB „Židinys“ Birelių kaime, Vilniuje, padarinių šalinimą. Nugriautas be statinio projekto ir leidimo pastatytas didesnis nei 80 kv. m ploto vieno aukšto su mansarda pastatas.

     Toks statinys nelaikytinas sodo namu, kurio statybą leidžiantis dokumentas būtų neprivalomas. Todėl dar 2010 metais Inspekcijos pareigūnai statytojui K. A. surašė savavališkos statybos aktą ir reikalavimą savo lėšomis pašalinti savavališkos statybos padarinius – nugriauti savavališkai pastatytą statinį ir sutvarkyti statybvietę. Neįvykdžius šio reikalavimo, Inspekcijos prašymu teismas įpareigojo statytoją savo lėšomis pašalinti savavališkos statybos padarinius. Taip pat buvo patenkintas prašymas, atsakovui neįvykdžius teismo sprendimo per nustatytą terminą, Inspekcijai suteikti teisę nugriauti savavališkai pastatytą statinį, būtinas išlaidas išieškant iš atsakovo. 

     Neįvykdęs teismo sprendimo, statytojas neišvengė savavališkų veiksmų pasekmių – šios savaitės pradžioje baigus pastato griovimo darbus sutvarkyta statybvietė. Statytojui teks atlyginti ir Inspekcijos patirtas išlaidas.

Failas: 

Statybų patikrinimai pagal kontrolinius klausimynus pasiteisino

$
0
0

     Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija), aktyviai dalyvaudama institucijų atliekamų priežiūros funkcijų optimizavimo procese, nuo 2012 metų kovo mėnesio statybas ir ūkio subjektų veiklą tikrina, taikydama viešai paskelbtas aktų formas (kontrolinius klausimynus).

     Jeigu prieš dvejus metus statybos dalyviai beveik neįžvelgė nauju būdu atliekamų patikrinimų naudos, tai pagal 2013 metų antrojo pusmečio ūkio subjektų apklausos apie kontrolinių klausimynų taikymo naudingumą rezultatai rodo, kad 97,4 proc. apklausos dalyvių patikrinimus pagal šiuos klausimynus vertina teigiamai. Net 98,3 proc. ūkio subjektų prieš Inspekcijos patikrinimą patys pasitikrino, ar laikosi kontroliniuose klausimynuose nurodytų reikalavimų, ir galėjo ramiai sutikti atvykusius inspektorius. Ši galimybė abipusiškai naudinga. Ūkio subjektai, iš anksto žinodami, kokiais aspektais statyba ar jų veikla tikrinama, tam skiria daugiau dėmesio. Na o Inspekcijos pareigūnai išvengia betikslio vaikščiojimo po statybvietę, nes vertinamas tik svarbių reikalavimų laikymasis, o pastebėjus mažareikšmių pažeidimų apsiribojama žodinėmis pastabomis, į kurias statybos dalyviai paprastai atsižvelgia nedelsdami ir trūkumus pašalina dar nebaigus patikrinimo.

     Visi apklausoje dalyvavę subjektai patvirtino, kad Inspekcijos specialistai patikrinimus atliko, laikydamiesi kontrolinių klausimynų turinio. Tačiau kai kurie statybos dalyviai, atsakydami į anketos klausimus dėl klausimynų taikymo naudingumo, teigė, kad klausimų per daug, sudėtinga klausimyno forma. Reaguojant į tokias pastabas, reikia paaiškinti, kad kontrolinių klausimynų turinyje nurodyti reikšmingi reikalavimai, neatsižvelgiant į statinio kategoriją, statybos stadiją, statybos mastą ir pan. Jis konkrečiam statybos ar ūkio subjekto veiklos patikrinimo atvejui pritaikomas patikrinimo metu, į kai kuriuos klausimus atsakant, kad tai šiuo atveju neaktualu arba netikrinta.

     Be abejo, tobulinti kontrolinius klausimynus galima ir reikia. Inspekcijos veiklos plane numatyta juos peržiūrėti ir pataisyti du kartus per metus – iki gegužės 1 d. ir iki lapkričio 1 d. Atsižvelgiama į pasikeitusius statybą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus, inspektuojančių pareigūnų pastabas, tikrinamų subjektų pareikštą nuomonę. Todėl Inspekcijai, siekiančiai efektyvesnių, tačiau kuo mažiau verslui trukdančių kontrolės būdų ir priemonių, labai svarbu, kad ūkio subjektai pateiktų savo pastabas ir pasiūlymus.

     Šiuo metu tikrindama statybos ir ūkio subjektų veiklą Inspekcija taiko septynis kontrolinius klausimynus. Jie paskelbti interneto svetainės www.vtpsi.lt rubrikoje „Ūkio subjektams“. Ten pat galima rasti ir užpildyti anketą apie kontrolinio klausimyno naudingumą.

Namo statyba - nuo ko pradėti

$
0
0
Asmuo, siekiantis įgyvendinti savo sumanymą pasistatyti namą, turi turėti įstatymų apibrėžtą teisę būti statytoju, tai yra jis žemės sklypą turi valdyti nuosavybės teise arba valdyti ir naudoti kitais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais ir gauti pagal jo pageidavimus ir privalomuosius projekto rengimo dokumentus suprojektuoto statinio statybą leidžiantį dokumentą (toliau - SLD), kai jis privalomas.
Norint sužinoti, kokiu atveju kuris SLD yra privalomas ar jo visai nereikia, reikėtų išsiaiškinti, kokiai statinių kategorijai priskirtinas planuojamas statyti pastatas, ar žemės sklypas nepatenka į saugomą teritoriją. Jeigu namo bendras plotas neviršytų 80 kv. m, tai tokiam pastatui teisėtai pastatyti pakanka turėti žemės sklypą. Tačiau norint statyti nesudėtingą statinį mieste, konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje ar kultūros paveldo vietovėje, jau reikėtų rašytinio pritarimo supaprastintam statybos projektui. 
Kadangi dažniausiai statomi gyvenamieji namai priskirtini neypatingų statinių kategorijai (didesnio nei 80 kv. m ploto), toliau bus nurodyti reikalavimai tokių namų statybai nuosavybės teise valdomame žemės sklype, nenagrinėjant statybų konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje ar kultūros paveldo vietovėje ypatumų.
Neypatingą statinį statyti galima tik pasirengus projektą ir šiam projektui įgyvendinti gavus SLD.
Taigi pirmiausiai reikėtų pasiieškoti, kas galėtų namą iš svajonių perkelti į nustatytos sudėties projektinius dokumentus. Projektuoti neypatingą statinį turi teisę neatestuotas architektas ar statybos inžinierius, turintys ne mažesnę kaip 2 metų profesinę patirtį projektavimo srityje.
Statinio projektas rengiamas vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentais, žemės sklypo (teritorijos) statybinių tyrinėjimų dokumentais, galiojančiais teisės aktais, prisijungimo sąlygomis (jei planuojama jungtis prie inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų) ir savivaldybės administracijos išduotais specialiaisiais architektūros reikalavimais.
Pagal nuo 2014 m. sausio 1 d. galiojantį Teritorijų planavimo įstatymą statytojui nebeliko rūpesčių ir nebereikia patirti išlaidų, susijusių su sklypo detaliojo plano rengimu. Parengti kvartalo detalųjį planą - savivaldybės administracijos pareiga. O kai bendrasis planas leidžia, SLD gali būti išduotas ir be detaliojo plano.
Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai atliekami siekiant įvertinti žemės sklypo inžinerines geologines sąlygas ir parengti statinio projekto konstrukcinę dalį - statinio pamatų ar atraminių konstrukcijų geotechninius sprendinius. Šiuos tyrimus gali atlikti ir tyrimų ataskaitą parengti juridiniai ar fiziniai asmenys, turintys nustatyta tvarka išduotą leidimą šios rūšies tyrimams.
Statytojas turi teisę pasirinkti paslaugų teikėją - inžinerinių tinklų ir susisiekimo komunikacijų savininką ar naudotoją, kuris turi išduoti prisijungimo sąlygas per 15 darbo dienų nuo statytojo prašymo išduoti šias sąlygas gavimo dienos.
Dėl specialiųjų architektūros sąlygų išdavimo reikia kreiptis į savivaldybės administraciją. 
Specialieji architektūros reikalavimai, atsižvelgiant į statytojo pateiktus projektinius pasiūlymus ar statytojo pageidavimus, konkrečią statybos vietą, gretimybes, trečiųjų asmenų teisių apsaugą, nustatomi vadovaujantis Statybos įstatymo, kitų įstatymų, teritorijų planavimo dokumentų nustatytais reikalavimais.
Norint gauti leidimą statyti naują statinį, savivaldybės administracijai kartu su prašymu pateikiamas statybos projektas ir kompiuterinė laikmena su statybos projekto įrašu arba tik kompiuterinė laikmena su statybos projekto įrašu, jeigu šį projektą privalantys pasirašyti asmenys jį pasirašė elektroniniais parašais.
Jeigu projektas ir visi privalomi pateikti dokumentai atitinka nustatytus reikalavimus, savivaldybės administracijos tarnautojas jį užregistruoja Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje "Infostatyba" ir paskelbia joje subjektus, privalančius pagal kompetenciją patikrinti projekto atitiktį Statybos įstatyme nustatytiems reikalavimams. 
Jei projektui pritarė visi privalėję jį patikrinti subjektai (įskaitant ir savivaldybės administraciją), apie tai, kad SLD yra išduodamas, paskelbiama IS "Infostatyba".
Prieš pradėdamas statybą, statytojas turi atlikti dar vieną prievolę - informaciją apie statybos pradžią, rangovo pasamdymą, taip pat pagrindinių statybos sričių vadovų (statinio statybos vadovo, statinio statybos techninės priežiūros vadovo) pasamdymą ar paskyrimą per 3 darbo dienas nuo jų pasamdymo ar paskyrimo paskelbti IS "Infostatyba".
 

Daugiabučių namų modernizavimo priežiūra per 2014 metų pirmuosius du mėnesius

$
0
0

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) informuoja:

  • 2014 m. sausio–vasario mėnesiais savivaldybių administracijos išdavė 28 leidimus modernizuoti daugiabučius gyvenamuosius namus.  
  • Sausio mėnesį dėl žemos oro temperatūros statybos darbai beveik nebuvo vykdomi.
  • Šiuo metu modernizavimo darbai vykdomi 105 namuose.
  • Inspekcijos pareigūnai patikrino 11 modernizuojamų objektų ir 7 statybos techninių prižiūrėtojų veiklą.
  • Išduoti 33 modernizavimo projektų įgyvendinimą patvirtinantys statybos užbaigimo aktai, iš jų daugiausia Šiaulių apskrityje – 10.  

Inspekcijos Vilniaus skyriaus pareigūnai modernizuojamo namo patikrinimo metu nustatė, kad  fasado išlyginimui panaudotos kitos, nei numatyta projekte, medžiagos. Dėl statybos darbų vykdymo, pažeidžiant techninio darbo projekto sprendinius ir gaisrinės saugos reikalavimus, statinio statybos techniniam prižiūrėtojui ir statybos vadovui surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai. Dėl šių statybos specialistų veiklos įvertinimo taip pat kreiptasi ir į juos atestavusią organizaciją – Statybos produkcijos sertifikavimo centrą.

Patikrinus modernizuojamą daugiabutį Kaune ir jo statybos techninio prižiūrėtojo veiklą, dėl nustatytų neesminių nukrypimų nuo projekto ir trūkumų pildant statybos vykdymo dokumentus rangovui ir statybos techniniam prižiūrėtojui surašyti privalomieji nurodymai pašalinti pažeidimus.

Inspekcijos veikla skaičiais

$
0
0

           2013 metais Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) administracijos padaliniai atliko 18 630 patikrinimų (veiksmų), susijusių su teritorijų planavimo ir statybos valstybine priežiūra. 1 357 patikrinimų metu nustatyti pažeidimai.

            Inspekcija 2013 metais iš viso priėmė 16 054 sprendimus.  

            Atlikti tokie svarbiausi veiksmai (priimti sprendimai):

            - pateiktos 3 526 išvados dėl teritorijų planavimo dokumentų tvirtinimo tikslingumo;

            - priimti sprendimai dėl 17 detaliųjų planų patvirtinimo (atsisakymo patvirtinti), kurių per nustatytą terminą nepatvirtino savivaldybės taryba arba savivaldybės administracijos direktorius;

            - patikrinta, ar teisėtai išduota 13 planavimo sąlygų savivaldybės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentams rengti ir ar teisėtai išduota 516 planavimo sąlygų sąvadų savivaldybės lygmens detaliojo planavimo dokumentams rengti;

            - išnagrinėti 143 teisėsaugos ir kitų valstybės valdžios institucijų prašymų dėl galimų teisės aktų reikalavimų pažeidimų, susijusių su teritorijų planavimo sritimi;

            - išnagrinėtas 481 fizinių ir juridinių asmenų skundas, susijęs su teritorijų planavimo sritimi;

            - patikrinta, ar 1 520 statybą leidžiantys dokumentai (leidimai statyti naujus statinius, rekonstruoti statinius, atnaujinti (modernizuoti) pastatus) išduoti teisėtai;

            - patikrinta 298 atnaujinamų (modernizuojamų) ir 349 kitų naujai statomų ir rekonstruojamų ypatingų pastatų statyba;

            - surašyta 618 savavališkos statybos aktų;

            - surašyta 2 480 statybos užbaigimo aktų;

            - patvirtintos 4 948 deklaracijos apie statybos užbaigimą;

            - užregistruota 1 930 deklaracijų apie statybos užbaigimą, kai jų tvirtinti neprivaloma;

            - išnagrinėti 357 teisėsaugos ir kitų valstybės valdžios institucijų prašymai dėl galimų teisės aktų reikalavimų pažeidimų, susijusių su statybos sritimi;

            - išnagrinėti 4 036 fizinių ir juridinių asmenų skundai, susijęs su statybos sritimi;

            - išduota 3 180 pažymų apie statinio statybą be esminių nukrypimų nuo statinio projekto;

            - patikrintas 324 statytojų pateiktų deklaracijų apie statybos užbaigimą teisėtumas;

            - išduotas 21 leidimas tęsti sustabdytą statybą;

            - išduotos 408 pažymos apie statybos nugriovimą.

            Taip pat fiziniams ir juridiniams asmenims suteiktos 10 588 konsultacijos: pateikta 516 patvirtintų rašytinių konsultacijų, 839 asmenims atsakyta elektroniniu paštu į elektroniniu būdu pateiktus paklausimus, 104 kartus konsultuota tiesiogiai Inspekcijoje ir 9 129 konsultacijos suteiktos telefonu.


Įstatymų nuostatos dėl savavališkos statybos įteisinimo veikia

$
0
0

     Vadovaujantis nuo 2010 metų spalio 1 d. galiojančiomis Statybos įstatymo nuostatomis, Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) nustačius savavališkos statybos faktą ir pareikalavus iš statytojo savo lėšomis pašalinti savavališkos statybos padarinius – nugriauti statinį ar išardyti savavališkai pertvarkytas statinio dalis, asmuo turi teisę įteisinti savavališką statybą, tai yra gauti statybą leidžiantį dokumentą (toliau – SLD), kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame nustatyta savavališka statyba, tokio statinio statyba yra galima pagal galiojančius teritorijų planavimo dokumentus ir neprieštarauja aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.

     Iki 2013 metų sausio 1 d. tai buvo galima atlikti nemokamai. Per dvejus metus šia galimybe pasinaudojo per 300 statytojų, ir dėl to Inspekcija panaikino jiems pateiktus reikalavimus pašalinti savavališkos statybos padarinius.

     Po 2013 metų sausio 1 d. norint gauti SLD reikia sumokėti įmoką už savavališkos statybos įteisinimą (toliau – įmoka).

     2013 metais Inspekcija nustatė 618 savavališkos statybos atvejų. 42 statytojai jau tais pačiais metais pasinaudojo teise parengti projektinę dokumentaciją ir, sumokėjus įmoką, gauti SLD. Sumokėta 951,4 tūkst. Lt įmokų (ne tik dėl 2013 metais nustatytų savavališkų statybų įteisinimo).

     Asmeniui per nustatytą reikalavimo įvykdymo terminą nepasinaudojus jam įstatymų suteikta teise gauti SLD, kai žemės sklype (teritorijoje) tokio statinio statyba galima, ar pačiam nenugriovus statinio (jo dalių), Inspekcija dėl įpareigojimo vykdyti reikalavimą kreipiasi į teismą. Tuomet statytojui tenka dalyvauti nemaloniuose procesuose ir patirti gerokai didesnių nuostolių, nei pasinaudojant savavališkos statybos įteisinimo galimybe. Yra atvejų, kai statytojai, tai suprasdami, nepagaili ir dešimtis tūkstančių siekiančių įmokų. Viena bendrovė, iš varžytinių įsigijusi savavališkai rekonstruojamą pastatą, parengė projektinę statinio rekonstravimo dokumentaciją ir gavo SLD, sumokėjusi beveik 45 tūkst. Lt įmoką.

     Tačiau įmoka neturėtų gąsdinti nedidelius statinius savavališkai pradėjusių statyti gyventojų. Įmokos dydis priklauso nuo atliktų statybos darbų masto – sąnaudų vertės, kuri skaičiuojama pagal savavališkos statybos akto surašymo metu galiojančius statybos darbų įkainius ir statybos produktų kainas. Pavyzdžiui, jeigu į statybą jau investuota 30 tūkst. Lt, tai norint gauti SLD, prieš tai reikėtų sumokėti 900 Lt.

     Nors stebima savavališkų statybos atvejų mažėjimo tendencija (2011 metais – 841, 2012 metais – 717, 2013 metais – 618), Inspekcija prioritetiniu uždaviniu laiko šio reiškinio prevenciją, skatindama gyventojus išsiaiškinti teisės aktų reikalavimus prieš įgyvendinant su statybomis susijusius sumanymus, o ne aiškintis įteisinimo galimybes, kai savavališką statybą aptinka Inspekcijos pareigūnai.

     Inspekcijos interneto svetainėje www.vtpsi.lt galima rasti visų statybos techninių reglamentų aktualias redakcijas, atsakymus į klausimus, gauti konsultacijas telefonu, elektroniniu paštu, raštu ar, reikalui esant, ir atvykus į Inspekciją.

Nubausti nekokybiškos renovacijos vykdytojai, svarstys atimti atestatą (Aplinkos ministerijos pranešimas)

$
0
0

     Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos specialistams atlikus daugiabučio gyvenamojo namo Jonavos r. atnaujinimo (modernizavimo) patikrinimą paaiškėjo, kad ne visi darbai atliekami sąžiningai ir kokybiškai. Už tai atsakingam darbų vadovui, techniniam prižiūrėtojui ir rangovui skirtos baudos ir privalomieji nurodymai ištaisyti klaidas ir netikslumus. Statybos produkcijos sertifikavimo centras spręs dėl jų kvalifikacijos atestato galiojimo sustabdymo.

     Inspekcijos Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus specialistams atlikus daugiabučio gyvenamojo namo Rukloje, Jonavos r. atnaujinimo (modernizavimo) patikrinimą paaiškėjo, kad ne visi darbai atlikti kokybiškai.

     Nustatyta, kad netinkamai tikrinta atliktų statybos darbų kokybė, statytojas (užsakovas) neinformuotas apie atliktus statybos darbus, kurie neatitinka statinio normatyvinės kokybės reikalavimų. Taip pat trūko įrašų statybos darbų žurnale būtinų tam, kad rangovas pašalintų statinio projekto, normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų pažeidimus.

     „Dar kartą pakartosiu, kad renovacijos kokybei užtikrinti bus metamos visos pajėgos. Kiekvienas renovuojamas daugiabutis nepranešant bus nuolat tikrinamas. Taip pat svarbu, kad ir gyventojai būtų akylūs – jeigu kyla įtarimas – skambinkite, rašykite – tikrai nebus pažiūrėta pro pirštus“, – sako aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.

     Aplinkos ministerija jau anksčiau nurodė Būsto energijos taupymo agentūrai, Teritorijų planavimo ir statybų inspekcijai, UAB „Projektų ekspertizė“ bei Statybos produkcijos sertifikavimo centrui sustiprinti daugiabučių renovacijos darbų (ir visų su tuo susijusių veiklų)  kontrolę.

     Patikrinimas taip pat parodė, kad atnaujinimo (modernizavimo) darbai buvo vykdomi pažeidžiant projekte numatytus sprendinius. Dalyje sumontuotų palangių neužtikrintas privalomas 5 proc. nuolydis. Dalis fasadinių plokščių išsibangavusios (galimai dėl laisvumo nebuvimo plokštėse ties kniedžių tvirtinimu). Angokraščiai apie langus suformuoti nesilaikant brėžinio sprendinių, neišlaikyta statmena plokštuma langui. Patikrinimo metu patikrintas nuogrindos nuolydis buvo į namo pusę, o ne nuo jo. Vietoje suprojektuotų 10 rūsio langų įrengti 5 langai, šis projekto pakeitimas neįregistruotas statybos darbų žurnale. Techninėse projekto specifikacijose nurodyta, kad priebučio plokštė išardoma ir vietoje jos įrengiama betoninių trinkelių danga. Patikrinimo metu nustatyta, kad ši plokštė neišardyta, o betoninės trinkelės suklotos ant esamos plokštės.    

     Statybos vadovas nevykdė Statybos techniniame reglamente nurodytų prievolių nuolat kontroliuoti, kad statinio statybos darbai (tarp jų specialieji darbai) būtų atliekami kokybiškai, pagal statinio projektą, statybos leidimą, normatyvinių statybos techninių dokumentų, normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų reikalavimus, įforminti normatyviniuose statybos techniniuose dokumentuose nurodytus statinio statybos dokumentus, juos pildyti, saugoti ir perduoti statytojui (užsakovui).

     Statybos vadovui ir techniniam prižiūrėtojui skirtos baudos. Rangovui ir techniniam prižiūrėtojui surašyti privalomieji nurodymai, kuriais jie įpareigoti pašalinti nustatytus trūkumus iki balandžio 31 d.

     Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija kreipėsi į Statybos produkcijos sertifikavimo centrą dėl statybos vadovo ir techninio prižiūrėtojo kvalifikacijos atestato galiojimo sustabdymo.

 

Visuomenės informavimo skyrius
2014-03-25

Pagal įstatymus – paprasčiau ir greičiau, o kaip iš tikrųjų?

$
0
0

     Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos, siekdama išsiaiškinti, kaip veikia nuo 2014 metų sausio 1 dienos įsigaliojusio Teritorijų planavimo įstatymo nuostatos, turėjusios supaprastinti ir sutrumpinti kai kurias procedūras, paprašė savivaldybių administracijų pateikti duomenis, susijusius su terminų laikymusi nagrinėjant prašymus pakeisti žemės naudojimo paskirtį ir prašymus išduoti specialiuosius architektūros reikalavimus.

     Informaciją pateikė Panevėžio miesto, Panevėžio rajono, Kauno miesto, Kauno rajono, Šiaulių rajono, Šiaulių miesto, Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono savivaldybių administracijos.

 

     Daugiausia prašymų pakeisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) būdą (būdus), kai pakeitimas gali būti atliekamas savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu, užregistruota Vilniaus rajono (279 prašymai), Vilniaus miesto (82 prašymai) ir Klaipėdos rajono (73 prašymai) savivaldybių administracijose.

     Per teisės aktų nustatytą terminą (10 darbo dienų) išnagrinėta prašymų: Vilniaus rajono savivaldybėje – 37 proc., Vilniaus miesto savivaldybėje – 8 proc., Klaipėdos rajono savivaldybėje – 93 proc.

     Didžiausią susirūpinimą kelia iš Vilniaus miesto savivaldybės gauta informacija. Vilniaus miesto ir rajono savivaldybių administracijos vėlavimo priimti sprendimus priežastimi nurodė didelį darbo krūvį renkant ir nagrinėjant didelės apimties informaciją, reikalingą motyvuotam atsakymui parengti. Tačiau tokia situacija, kai asmuo sprendimo dėl jo prašymo laukia mėnesį ar dar ilgiau, nedelsiant taisytina. Tuo labiau, kad kitų didžiųjų miestų ir rajonų savivaldybėse dauguma prašymų pakeisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) būdą (būdus) išnagrinėjama laiku.

 

     Daugiausia prašymų išduoti specialiuosius architektūros reikalavimus užregistruota Vilniaus miesto savivaldybėje (404 prašymai), Vilniaus rajono savivaldybėje (203 prašymai), Klaipėdos rajono savivaldybėje (184 prašymai).

     Vilniaus miesto ir Klaipėdos rajono savivaldybių administracijos visus prašymus išnagrinėjo per teisės aktų nustatytą terminą (15 darbo dienų), Vilniaus rajono savivaldybėje apie 7 procentai gautų prašymų nagrinėti ilgiau kaip 15 darbo dienų. Daugiausia vėlavimų Šiaulių miesto savivaldybėje – iš 25 gautų prašymų tik 11 išnagrinėti laiku, tačiau savivaldybės administracijos direktorius informavo, kad, tinkamai sureguliavus vidaus tvarką, sprendimai dėl kovo mėnesį gautų prašymų jau priimami laiku.

 

     Šiaulių miesto savivaldybės administracijos pavyzdys rodo, kad įstatymų nuostatos dėl prašymų nagrinėjimo terminų gali būti vykdomos, perskirsčius administracijos padalinių funkcijas ar įgyvendinus kitas panašias organizacines priemones.

     Savivaldybių administracijų vadovams, nesilaikantiems minėtų teisės aktų reikalavimų, bus taikomos administracinio poveikio priemonės. Jau parengtas ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimo projektas, kuriame numatyta atsakomybė už prašymų pakeisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) būdą (būdus) ir prašymų išduoti specialiuosius architektūrinius reikalavimus nagrinėjimą pažeidžiant teisės aktuose nustatytus terminus.

Nugriautas savavališkas statinys Ukmergėje

$
0
0

     Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI), įvykdė teismo sprendimą – didelį ukmergiškių susidomėjimą sukėlęs savavališkai pastatytas statinys miesto centre nugriautas.

     Šios kraštutinės savavališkos statybos padarinių šalinimo priemonės VTPSI ėmėsi, kai pats statytojas, nuo 2007 metų  ignoravęs statybos valstybinės priežiūros pareigūnų reikalavimus, nevykdė ir teismo įpareigojimo. 

     Griovimo darbai atlikti sutarties su rangovu pagrindu, statybą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymąsi bei trečiųjų asmenų turto apsaugą užtikrinus griovimo aprašo sprendiniais.

     Iki statinio nugriovimo ukmergiškiams buvo kilę įtarimų dėl jo konstrukcijų patikimumo. Ir tai suprantama, nes bet kuris statinys, statomas ar pastatytas be kvalifikuotų specialistų parengto projekto ir tinkamos statybos priežiūros, kelia pagrįstų abejonių dėl jo saugumo tiek statybos metu, tiek ir naudojant tokį statinį. Dabar gyventojams neteks baimintis, lankantis šioje miesto teritorijoje.

     Tačiau savavališką statybą vykdžiusio ukmergsiškio R. G. rūpesčiai tuo nesibaigia. Teismo sprendimu VTPSI suteikta teisė ne tik nugriauti savavališkai pastatytą statinį ir sutvarkyti statybvietę, bet ir išieškoti iš atsakovo nugriovimo išlaidas.

 

„Karštosios linijos“ telefono numerį gyventojai įsiminė

$
0
0

            Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos „Karštosios linijos“ telefonu gautų pranešimų skaičius 2014 metų pirmąjį ketvirtį rekordinis – 160. Per pirmuosius tris 2011, 2012 ir 2013 metų mėnesius atitinkamai gauti 44, 85 ir 63, o per kiekvienus metus iš viso – 404, 481 ir 680 pranešimų.  

            Išnagrinėjus apie pusę šiais metais gautų pranešimų apie galbūt savavališką statybą ar įtariamą inspekcijos pareigūnų korupciją, pagrįstais pripažinti (nustatyti teisės aktų pažeidimai) 21 proc. atvejų. Dėl galimos inspekcijos pareigūnų korupcijos nepasitvirtino nė vienas pranešimas. Tuo tarpu lyginamais ankstesnių metų periodais išnagrinėtų pranešimų, kuriuose nurodyti faktai pasitvirtino, dalis buvo atitinkamai 22, 39 ir 30 procentų. Šie skaičiai liudija, kad gyventojų įprotis be pagrindo abejoti  kaimyno veiksmų teisėtumu išlieka ir net stiprėja.

            Daugiausia šiais metais manančių, kad kitas asmuo nesilaiko įstatymų reikalavimų ar pažeidžia jo interesus, yra didžiosiose apskrityse – Vilniaus (81 pranešimas), Kauno (28 pranešimai) ir Klaipėdos (21 pranešimas). Telšių, Utenos, Marijampolės apskričių gyventojai pateikę vos po 3–4 skundus.

            Pranešimais dažniausiai informuojama apie galbūt savavališką nesudėtingų statinių (malkinių, pirčių, tvorų, šiltnamių, garažų ir kt.) statybą, remontą daugiabučiuose namuose. Dėl statybos be projekto, privalomo statybą leidžiančio dokumento arba dėl nukrypimų nuo esminių projekto sprendinių, patikrinus pranešimuose nurodytus faktus vietoje, surašyti 9 savavališkos statybos aktai ir vykdomi tolesni tokios statybos padarinių šalinimo veiksmai.

            „Karštąja linija“ asmenys gali pranešti apie savavališkas statybas ir inspekcijos darbuotojų neteisėtus veiksmus ar neveikimą, netinkamą pareigų vykdymą, piktnaudžiavimą suteiktais įgaliojimais ar apie veiksmus, susijusius su korupcija.

            „Karštosios linijos“ nuostatus, elektroninę pranešimo formą, kontaktus ir kitą informaciją galima rasti  inspekcijos interneto svetainės www.vtpsi.lt skyriuje „Karštoji linija“.

Viewing all 403 articles
Browse latest View live